Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

Haklı Tazminat Davası ve 2. Duruşma

Merhabalar
Bir arkadaşım var. Şikayet sonucu haksız eşya tedbirine uğrayarak sonucunda temize çıkarak beraat etmiş. Sonrasında haklı olarak 15 bin tl gibi cüzi bir miktar tazminat talebinde bulunmuş. Dilekçesini okudum, ki hakim de bunu görmüş ve biliyor. Tazminat başvurusunda maddi ve manevi olarak özellikle belirtmesine rağmen ilk duruşmada hakim ısrarla maddi mi manevi mi diye sorunca haliyle manevi kaybının daha ciddi olduğunu düşünerek, maddi isteği olmasını talep etmiş.
Arkadaşım evli ve herhangi bir geliri, sosyal güvencesi yok. Ayrıca ilgili dönemde öğrencisiymiş. Bunların da resmi kurum evraklarını mahkemeye sunmuş. Geçimini eşi karşılamakta. Kendisi geçici olarak yarı zamanlı mankenlik yaparak ek gelir kazanmakta. Tabi haliyle sadece bunu belgelendiremiyor.
Ama yine de yurtdışında yaşadığı için; eğitiminin 1 yıllık uzadığını ve bundan dolayı sınavları için yılda 4 kez gelip-gitme masrafları ve verilerine ulaşamamaktan dolayı iş kaybı yaşadığını, geçimini sağlamak için temiz çıkana kadar eşi ve ailesiyle bile küs olduğunu, bu dönemde geçimini sağlamak için çevresinden borç aldığını da belirtmiş.
Manevi talep olarak belirtseydi zaten değil 15, 50 bine kadar da tazminatı gayet normal ve yerinde, uygun görülürdü. Ama zaten durumu olmadığı için bu miktar talebinde bir dava açabilmiş. Bunu da ilk duruşmadan sonra yazılı olarak mahkemeye bildirmiş.
Karşı taraf zaten ilgisiz, mahkeme gününe kadar sahte adreslerle kendilerine dahi ulaşılamayıp, duruşma saati öncesi aramayla apar topar gelip hemen oradan bi avukatla konuşmuş ve vekaletsiz, sırf ertelemek amacıyla da duruşmaya girmiş. Arkadaş bunu da duruşma sonrası verdiği dilekçede dikkate alınmasını belirtmiş.
Kendisinin durumundan dolayı maalesef bir avukatı yok. Karşı taraf ise korkudan ilk duruşmadan sonra farklı bir avukat tutmuş durumda.
Hakimin arkadaşın tavrını ve mahkemeye karşı saygı ve tutumunu da göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum.
Yani bu ikinci duruşmada ne olur. Avukatlar ve diğer örnek ve emsaller bu tarz davaların 2 veya 3. duruşmada karar verildiğini söylüyor.
Ben de kesin bir bilgi veremedim açıkçası.
Siz değerli arkadaşlardan yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.
29, Mart, 2018 bigdog (7,650 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...