Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

Askeri Vazife Malüllüğü Hakkında

Sayın Avukatım.Askerlik Görevimi 1998 yılında Gaziantep 5. Zırhlı Tugayda Kısa dönem Yedek Subay olarak yaptım.Tugay içi rutin silah bakım görevi sırasında bir kaza geçirdim.Bölük astsubayı izine giderken boş olarak teslim etmesi gereken tabancasını ihmal neticesinde kontrol etmeden teslim etmiş.Tabanca hepsi boş olan ve bakım yapılacak silah sandığının içine atılmış üstelik. .Bu silah olay günü çavuş arkadaşın bakım sırasında elinde iken ateş aldı.Ben 2 metre önünde bulunuyordum arkadaşın.Kurşun sağ koltuk altından girip çıktı.Revir,hastane raporlar vs.Askeri savcı önüne bile çıktık bu olayla ilgili.Şu anda dahi sağ kolumda sinirlerin etkilenmesinden dolayı hafif de olsa kasma ve uyuşukluk hissi oluyor.Yalnız olaydan sonra beni eve göndermediler .Son 2 ayımı tugayda istirahatle geçirdim.Bugün terhis belgeme tekrar baktım.Burada evet malül gazi sayılacak bir iş kaybım çok şükür olmamasına rağmen en azından bir vazife malülü ifadesi bile yazmıyor.Bana terhis belgesi dışında bu yaşadığım durumu belgelendiren ne farklı bir belge ne de bir hastane raporu verilmedi.Yani tezkereye bakarsanız sağlam gidip sağlam dönmüşüm.Bu kötü olay yüzünden benim de bir hukuki statüm olmalıydı diye düşünmekteyim.Malum son dönemlerde kanunlarda yapılan bazı değişikliklerle malül sayılmayan gazilere de maaş bağlanması gibi imkanlar tanındı.Yaşadığım bu olay ekseninde sizden şunu öğrenmek isterim.Benim bu olay kaynaklı kazandığım bir statüm var mı veya olabilir mi.?Maaş bağlanması konusunda talepte bulunma hakkım olabilir mi.?Ne yapmam lazım..? Düşünceniz nedir.?Bilgi rica eder,şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
9, Kasım, 2017 kanarya1 (420 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

Öncelikle geçmiş olsun. Vazife malülü olabilmek için öncelikle MALÜL olmanız gerekir. Yani askere giderken sağlam olup askerlik vazifesini yerine getirirken yaşadığınız olay/lar neticesinde ruhsal veya bedensel malüliyetinizin olması gerekir. yaşadığınız olay sonrasında malül sayılabilecek herhangi bir kusur olduğu düşünülmediği için terhis edilirken sağlam raporu vermişler. Askerde göğsünden yaralanıp tedavi olduktan sonra kalıcı bir hasarı olamayan asker dahi vazife malülü olarak kabul edilememiş olup anlattığınız kadarıyla vazife malülü olmanız mümkün değildir.

Detaylı bilgi için
Av. Fazıl Ahmet Keskin
0544 287 05 18
11, Kasım, 2017 fazıl keskin (1,540 puan) tarafından cevaplandı
Ahmet Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Ancak benim duruma genel olarak şöyle bir itirazım olacak.Yaşadığım durum neticesinde oluşan durum kalıcı.Kanunlar açısından derecesi hafif kabul edilse de kalıcı.Kaldı ki kalıcı olmadığına kim karar vermiş ve ilgili rapor niye bana verilmemiş.?Doğan haklarımla ilgili neden bir bilgilendirme yapılmamış.?Takdir edersiniz ki 20 senedir bu durumla yaşayan benim.Tabii mevzuat malül olmak açısından Allah korusun uzuv kaybı veya çok ciddi uzuv hasarı istiyorsa bu da ayrı bir haksızlık diye düşünüyorum.Yani malül olma açısından da 6 derece var diye biliyorum ve ben ve benim gibiler açısından da misal 10.derece de olsa bu iş bir hukuki statüye sokulmalıydı diye düşünüyorum.Kaldı ki bahsettiğim olayda astsubayın açık bir görev kusuru var ve takdir edersiniz ki ben kendi kendimi vurmadım.Sizin mevcut kanunlar çerçevesinde verdiğiniz izahata göre bizler niyazi kavramı içerisine girmiş olmaktayız.Sgk ya sunulmak üzere Bimer üzerinden TSK ya başvuruda bulundum ve gereken belgelerin temin edilerek tarafıma gönderilmesini talep ettim.Saygılarımla.Not:( Bu yazdıklarım sizin verdiğiniz bilgiye bir eleştiri veya itiraz değil,tamamen kendi düşüncemin dile getirilmesidir.)
Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...