Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

telif hakkı suçu?

Merhaba, bir yazara ait telif hakkıyla korunmuş ders kitabını pdf formatında link yoluyla internet ortamında bulup dosya linkini izinsiz olarak sitemde paylaştım. Yazar , hakkımda suç duyurusunda bulunduğunu ve dokümanı derhal kaldırmam gerektiğini bana mail atarak belirtmiştir. Aynı gün içinde, maili gördüm ve sitedeki o dokümana ait paylaşım linkini,izini v.s. kaldırdım.Yazarına da haber ettim.Bundan sonra ne yapmam gerekir? Bana uygulanacak yaptırım nedir? Ceza alma olasılığım nedir?

4, Şubat, 2014 macaroni (190 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

 
En İyi Cevap
Telif hakkı ihlali varsa bundan dolayı hakkınızda ceza davası açılır. Bunu PDF olarak aldığınız yer dolayısıyla telif ücreti talep edilmediğini düşündüğünüzden paylaştığınızı bildirirsiniz. Ceza verilse bile ertelenir. 5 yıl suç işlemezseniz ceza sabıkanızda bile görünmez.
5, Şubat, 2014 Avukat (98,840 puan) tarafından cevaplandı
5, Şubat, 2014 macaroni tarafından seçilmiş
İlginiz için çok teşekkür ederim. Cezadan kastınız para cezası mı hapis cezası mı?
Ayrıca ceza verildiğini düşünürsek ertelenmesinin mantığı nedir?
Ayrıca internette rumuzla takılıyorum. Bu bilgisayarı da onlarca kişinin kullanıldığını düşünürsek bu suçu şahsımın işlediğini hangi yolla kanıtlıyorlar,cidden merak ettim.Acaba ip adresimden internet hattının bağlı olduğu telefonun kimin adına olduğuna mı bakıyorlar? Yani tebligat telefon hattının sahibine mi yollanıyor ne
Sitemde paylaştım dediğinize göre bir siteniz ve buna bağlı sunucuda bilgileriniz vardır.

Öncelikle cezadan kasıt para değil hapis cezası. Erteleme ise 2 yıla kadar verilen ilk suçlarda sadece söz konusu. İnternette rumuzla takılsanız bile IP adresinizi bulabilirler. Öncelikle yayın yaptığınız sitenin sunucusuna sizin IP adresinizi sorarlar. Bu IP adresini telekoma bildirirler. Telekom kimin kullandığını adresini ve diğer bilgilerini bildirir. Dava o kişiye açılır.
Sayın avukatım karşımdaki kişi tam da bu davadan vazgeçeceğini düşünürken bugün attığı mesajda 60bin tl'lik tazminat davası için avukatları yetkilendirdiğini söylüyor.Halbuki o link paylaşımını daha ilk günden silmiştim.İçim rahat etmedi,linkin paylaşıldığı siteyi bu gün tamamen sildim.yani artık öyle bir site yok.Şimdi maddi tazminat davası da açılabilir mi ki? hapis cezası değil miydi?
12, Mart, 2014 macaroni (190 puan) tarafından cevaplandı
Telif hakkı ihlalinde maddi tazminat nasıl hesaplanır?

İlgili sorular

1 cevap
10, Şubat, 2014 unapologetic (120 puan) tarafından soruldu
1 cevap
29, Ocak, 2014 ismail9988 (120 puan) tarafından soruldu
2 cevap
27, Ocak, 2014 mağduromer (120 puan) tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...