Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

Zorunlu eğitim ve Katsayı Mağduriyeti!

28 Şubat süreci sırasında ve devamında 8 Yıllık Eğitim kararları sonrası Gitmekte olduğum End. Meslek Lisesi Anadolu Bİlgisayar Bölümü bu kararlardan etkilendi. Güzel bir gelecek umudu ile gittiğim Anadolu Bilgisayar bölümü günün şartlarında değerli ve kıymetli okullardan iken bir anda değersizleştirildi. Bilgisayar Mühendisi olma hayallerim bir anda kat sayı engeli ile katledildi. İşin ilginci bu kanun çıktığı anda biz durumu farkettiğimizden dolayı farklı bir anadolu lisesine, olmadı düz liseye geçmek istesek de puan kesintileri bizi daha da zor durumda bırakacağı için mecburi bir yola üzülerek devam etmek zorunda kaldık.

Akabinde tıp kazanabilecek bir puan ile mecburen öğretmen yapıldık ve yine mühendislik kazanabilecek iken öğretmenliği tercih etmek zorunda kaldık. Zira katsayı kesintilerinden dolayı sınavda birinci bile olsam, ancak ikinci öğretimlerle mühendislik okuyabiliyordum.

Şu anda MEB bünyesinde öğretmen olarak görev yapmaktayım. Mesleğimi sevmeme rağmen, içimdeki mühendis olma uhtesini atamadım. Hakkımın bu şekilde yenilmiş olmasını sindiremiyorum. Bana sormadan, beni zorla bu şekilde yönetmiş olmaları bana haksızlıktır. Çok yüksek puanlarla bu duruma mecbur bırakılmam, hakka ve hukuka sığmıyor kanaatindeyim.

İş bu noktada:

1- 15 sene önce gerçekleşen ve benim mağdur olduğum, ancak şimdiye kadar yasal zemin ve varolan durum değişmediği için dillendirilmeyen bu durum, şu anda dava edilebilir mi?

2- Maddi ve manevi hak kaybına uğradığımı düşündüğüm bu durumla ilgili tazminat davası açılıp kazanılablir mi?

3- MEB bünyesinde çalışırken bu durumu gündeme getirip dava açmam, görevimde bana sıkıntı yaşatır mı?

4- Yakın zamanda AB mahkemelerinde bu duruma benzer bir davanın bence olumlu sonuçlandığı haberlerini okudum. Bu durum emsal teşkil edip dava sürecini etkiler mi?

5- Tüm bu durum için hakkımı nasıl arayabilirim? Tavsiyeleriniz nelerdir?
12, Ağustos, 2013 enestar (120 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

Dava açabilirsiniz ama bu davayı kazanmak oldukça zor. Size işinizde sorun yaşatmaz. Tazminat davalarında uzman bir avukatla çalışmanız lehinize olacaktır.
23, Temmuz, 2014 Avukat (98,840 puan) tarafından cevaplandı
Bende aynı mağduriyeti yaşadım ve hayatım kabusa döndü hedeflerimi ve hayallerimi çaldılar. O kadar puan kırmalarına rağmen yabancı dil kazandım. Şu an kamuda sıradan bir evrakçı memurum. Üniversitede gördüğüm baskılar ve dersten atılmalar nedeniyle uzun yıllar psikolojik tedavi gördüm ve okulu uzatarak bitirdim.Ama 28 Şubat aktörleri şu an hala nefes alıyorlar...Bunları dava edip bende hakkımı almak isterim....Fakat sanırım bu dava için iyi bir bütçe ayırmak gerekir..Yanılıyor muyum?
3, Şubat, 2016 Djanane ocean (140 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

1 cevap
18, Şubat, 2014 aysgl (120 puan) tarafından soruldu
1 cevap
12, Ocak, 2014 nuri öner (120 puan) tarafından soruldu
2 cevap
4, Ocak, 2014 tolgahanant (120 puan) tarafından soruldu
0 cevap
5, Mart, 2017 Ezilenisci25 (120 puan) tarafından soruldu
Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...