Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

Üzerime kayıtlı daireyi eşimin üzerine vereceğim...

Merhaba,

Eşimle beraber aldığımız ve % 60 - 70'ini benim ödediğim evi eşim üzerine almak istiyor. Ancak benim bazı şartlarım var. Bununla ilgili noterden yapacağımız sözleşme bütün hukuki konuların üzerinde olur mu ? Yoksa hukuki konular karşısında geçersiz mi sayılır ? Sözleşme şartlarım aşağıdaki gibidir;

1 – Ben daireyi eşimin üzerine vereceğim.

2 - Eşim daireyi, üzerine aldıktan sonra benim onayım olmadan herhangi bir şahsın üzerine devredemez, satamaz. Eğer, benim haberim olmadan böyle bir işlem olursa; ben hayattaysam bana, değilsem aileme o dönemde ki asgari ücretin brütünün 500 katı tazminat öder.

3 – Benim ciddi bir rahatsızlığım olursa, ve tedavim için ciddi rakamlara ihtiyacım olursa evi sattırıp, yarısını alırım. Raporumu delil olarak gösterip, bu hakkı iddia edebilirim. Öncelik bu dairedir. Babadan kalma varlıklarım, eğer daire parası yetmezse söz konusudur. Yoksa söz konusu olamaz.

4 – Boşanmayı gerektirecek herhangi bir söz konusu olduğunda,

·         Eşim, ömrünün geri kalan kısmında herhangi bir erkekle münasebeti olmayacağını taahhüt ederek evin tamamını alır. Evin tamamı tazminat olarak kabul edilir. Eşim, bunun haricinde tazminat ve nafaka iddia edemez. Eğer münasebeti olursa; ben hayattaysam bana, değilsem aileme o dönemde ki asgari ücretin brütünün 500 katı tazminat öder.

·         Eşim, ömrünün geri kalan kısmında herhangi bir erkekle münasebeti olmayacağını taahhüt etmezse eğer, evin yarısını alır. Evin yarısı tazminat olarak kabul edilir. Eşim, bunun haricinde tazminat ve nafaka iddia edemez.

·         Eşim, babadan kalma varlıklardan hak iddia edemez.

5 – Eşimin vefatı söz konusu olduğunda,

·         Çocuk olsa bile dairenin tamamı yine benim üzerime devrolacak. Çocukların hakkı olmayacak. Çocuklar ancak benim vefatımdan sonra hak iddia edebilir.

·         Çocuk olmazsa eğer, Eşimin ailesi hak iddia edemeyecek. Dairenin tamamı yine benim üzerime devrolacak.

6 – Eğer başka bir yere taşınma söz konusu olursa,

·         Eşim evi isterse kiraya verebilir.

·         Gelir ve giderler Eşimi ilgilendirir. Hüseyin’i bağlamaz.

7 – Babadan kalma varlıklarım,

·         Benim hazırlayacağım vasiyete göre dağıtılacak.

·         Bu varlıklarla ilgili alışım, satışım, varlık artışı Eşimi ilgilendirmez.

Bu şekilde sözleşme geçerli midir ? Yoksa hakim karşısına çıkınca bir hük mü olmaz mı ? Sonuçta noterden onaylatacağım ve 2 şahit olacak.

13, Ocak, 2014 kimyager0716 (160 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

Bu sözleşmenin birçok şartı kanuna aykırı olacak. Bu istedikleriniz için en uygun çözüm evin tamamını devretmektense Yüzde elli hissesini eşinize devretmek olur. Çünkü bu tarz bir sözleşmeyi noterde yapsanız bile kanuna aykırı olan kısımlar (Birçok kısım var örnek vermek gerekirse çocukların hak iddia edememesi, ailesinin hak iddia edememesi v.s) Sizi en çok koruyacak konu yüzde elli şeklinde ortak tapu çıkarmak olacaktır.
13, Ocak, 2014 Avukat (98,840 puan) tarafından cevaplandı
Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...