Hoşgeldiniz, hemen üye olmak için TIKLAYINIZ.

AvukataSoruyorum.com | Hukuki konularda ücretsiz bilgi kaynağınız.

sicilime işlenirmi

Merhabalar,

Üniversite öğrencisiyim ve 25 yaşındayım.

Sorunum ise şu şekilde açıklayayım. Bundan yaklaşık 1 ay öncesi yabancı bir internet sitesinden alarm güvenlik sistemlerini kolaylıkla açabilen bir aparatla karşılaştım. Bildiğiniz üzere başka bir ürün için girmiş olduğunuz site farklı farklı reklam amaçlı ürünlerin tanıtımı yapılıyor.  Bende bu şekilde bu aparata rastladım. Ürünün tanıtım sayfasında ne işe yaradığından tutun o alarmı nasıl açtığına kadar her şeyi anlatıyordu. İlk olarak öylece es geçtim fakat sonraki birkaç gün aklıma takıldı saplantı haline geldi. Sonuçta ben bu ürünü sipariş ettim ve birkaç hafta sonra da ürün elime geçti.

Bu ürünle birlikte Elektronik Mağazasına gittim. Oradan 3 parça ürünü afedersiniz söylemekten bile rahatsızlık duyuyorum ama çaldım. Sonrada çıktım eve gittim. Her neyse bu ilk gidişimden bir hafta sonra mağazaya tekrar gittim. Orada suçüstü yakalandım. Güvenlik görevlilerine size anlattığım gibi her şeyi onlara da anlattım. Fakat onlar polisi arayıp derdimi onlara anlatmamı istediler. Karakolda ifade verdim. GBT de hiçbirşeyim çıkmadı. Zaten ilk defa böyle bir gaflete düşüp bu durumu gerçekleştirdim. Bundan öncesi hiçbir vukuatım olmadı.

Mağaza Güvenlik sorumlusu beyefendi ile bu durumdan dolayı çok pişman olduğumu vermiş olduğum zararın tamamını karşılayacağım konusunda söz verdim kendisine. Ama kendisi şahsım adına yapabileceği hiçbirşey olmadığını bu duruma şirketin avukatları karar vereceğini söyledi.

Karakolda ifademi verdikten sonra salıverildim. Ertesi gün önceden çalmış olduğum ürünleri de ifademi verdiğim karakola kendi rızamla teslim ettim. Karakoldaki komiser beyefendilerden bundan sonraki süreç hakkında bilgi aldım ama tam olarak onlarda bir şey söyleyemediler. Bu yaşanan olaydan birkaç ay sonra mahkemeye çağırılacağımı ve orada durumun belli olacağını söylediler.

Şimdi efendim size soruyorum. İnternet üzerinde biraz araştırdım ama Etkin Pişmanlık durumu, önceden böyle bir şeyin yapılmaması yani sicilim temizliği gibi durumları göz önünde bulundurduğumuzda ne gibi sonuçlar beni bekler. Her şeyden önce bu durum Sicilime nasıl yansır? Karşı tarafa vermiş olduğumu zarar için neler yapabilirim. Bu arada önemi var mıdır bilmem ama maddi zarar 500-600tl arasındaymış.

 Bu konularda bilgilerinize çok ihtiyacım var lütfen en kısa zamanda dönüş yapmanızı rica ederim.

Saygılarımla.
22, Şubat, 2014 eo (160 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

Öncelikle firmanın maddi zararını tamamen karşılayın. Zararı karşıladığınız takdirde size düşük bir ceza verilir. Bu ceza ilk cezanız olduğu için 5 yıl süre boyunca yeni bir suç işlemediğiniz takdirde ceza hiç verilmemiş sayılır sabıkanıza işlemez. Ama 5 yıl boyunca yeni bir suç işlerseniz iki cezayı birlikte hapiste geçirirsiniz.
22, Şubat, 2014 Avukat (98,840 puan) tarafından cevaplandı

İlginize ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. "Zararı karşıladığınız takdirde size düşük bir ceza verilir." demişsiniz. Tam olarak ne gibi bir cezadır. Açıklayabilir misiniz?

23, Şubat, 2014 eo (160 puan) tarafından cevaplandı
Verilecek ceza hapis cezası olur ama ertelenir. 5 yıl içerisinde yeniden suç işlemez iseniz hiç verilmemiş gibi sayılır. Sabıka da görünmez HAGB dediğimiz bu konu hukukumuzda yeni sayılacak bir kavram ama yeniden suç işlemez iseniz sorun yaşamazsınız.
2, Mart, 2014 Avukat (98,840 puan) tarafından cevaplandı
 
ben eski calıştıgım yerde cüzdan kayboldu ve kıredı kartları boşaltılmış benim sucum yoken adıma dava acıldı  bu son mahkemem

 

6, Mart, 2015 murat01filiz (590 puan) tarafından cevaplandı
olayla alakam olmadığı halde çantada ruhsatsız silah çıktı

İlgili sorular

1 cevap
31, Ocak, 2014 burcuozsoyyy (140 puan) tarafından soruldu
3 cevap
26, Ocak, 2014 burcuozsoyyy (140 puan) tarafından soruldu
1 cevap
7, Mart, 2014 akassya (220 puan) tarafından soruldu
1 cevap
27, Şubat, 2014 kınalıkar (340 puan) tarafından soruldu
4 cevap
11, Şubat, 2014 ahmet19005 (180 puan) tarafından soruldu
Tüm hakları saklıdır. 2014 © avukatasoruyorum.com | Avukara Soru Sor | Hukuki Soru Cevap Platformu
...